2021’in Yeni Trendi: Bio-Hacking

Bio-hacking

Covid 19’un doğal bir sonucu olarak bu yıl kendimiz ve başkaları için gerçekleşmesini istediklerimizin başında sağlık geliyor. Kendini iyi hissetmek (wellbeing) için yaşam alışkanlıklarını değiştirenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bu yıl sık sık duymaya başladığımız kavramlardan biri de Bio-hacking. Bu, bedenimizin maksimum potansiyeline ulaşmak için yaptıklarımızın tamamına verilen isim. Fakat yalnızca egzersiz yapmak, formda kalmak ya da sağlıklı beslenmek değil, bu tanımın içinde ruhsal iyiliğimiz de var. İyileşme uygulamaları, kaliteli uyku, zihin ferahlığımızı sağlayan pratikler ve stresten uzak durabileceğimiz yeni deneyimler… Bunların tümü bio-hacking tanımının içinde.

Sağlıklı yaşamın tüm tercihlerimizle bağlantılı, bütüncül bir kavram olduğunun iyice anlaşıldığı günümüzde teknoloji de hem melek hem de şeytan olarak karşımıza çıkıyor. Neden mi? Dikkatimizi dağıtan, zararlı ışınlara maruz kalmamıza neden olan teknoloji artık sağlık konusunda yardımcımıza dönüşüyor. Yapay zeka ve sanal gerçeklik kullanan wellness uygulamaları yaşam alışkanlıklarımızı analiz ederek bize yaşam programları hazırlıyor. Ayrıca, giyilebilir teknolojiler daha çok hareket etmemizi ve bir anlamda “alışkanlık arşivimizi” tutmamızı sağlıyor.

Çeşitli mobil uygulamalar aracılığıyla tansiyonumuza, kalp atışımıza bakmak gerekli durumlarda sağlık merkezini bilgilendirmek gibi hizmetler ise hayatımızın bir normali olmak üzere. Peki “iyi olma”nın temel elementleri neler?

İnziva Tatilleri:

Tatilleri bir sosyalleşme ve hedonizm şekli olarak yaşadığımız günler bir yana yeni trend inziva tatilleri. Bu, stresten arındığımız, kendi sesimizi dinlediğimiz, konsantre olduğumuz bir tatil şekli. Hızdan, kalabalıktan ve meşguliyetten uzak… Kulağa nasıl geliyor?

Kaliteli Uyku:

Uzun yıllar boyunca az uyumak, hayatı daha çok yaşamak gibi anlatıldı. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar uyumanın zihnimiz, sağlığımız ve mutluluğumuz için ne kadar önem taşıdığını ortaya koydu. İyi uyumak aynı zamanda pek çok salgın hastalıktan da korunmamızı sağlıyor.

Evde Spor:

Evde her zamankinden daha çok vakit geçirirken spor da artık yaşam alanımızın vazgeçilmez bir rutinine dönüştü. Yoga, pilates, fitness evde yapılan en popüler sporlar arasında. Satın alıp bir kenarda unuttuğumuz koşu bantları ve otomatik bisikletler ise tozlu köşelerinden çıkıp nihayet amaçlarını gerçekleştirmeye başladı.

Stresten Kaçış:

Doğada bol zaman geçirmek hatta yeni dünyanın evden çalışma dinamikleriyle uyumlu olarak kırsalda yaşamak pek çoğumuz için bir ihtiyaç haline geldi. Yakın gelecekte stresten uzak durmak için bolca doğaya sığınacağımızı öngörmek zor değil.

Bir cevap yazın