Eğitimin Online Hali

Eğitimin Online Hali

Corona süreci hepimizin hayatında yeni bir dönem başlattı. Gündelik yaşantımız, pek çok açıdan zorlaşsa da pandeminin geliştirdiği ve hızla büyüttüğü bazı alanlar oldu. Birkaç örnek vermek gerekirse, salgının başında Netflix %16, YouTube %15.3, Facebook %27 artış gösterirken TikTok uygulamasına 12 milyon tekil kullanıcı katıldı. Kozmetik sektörü %214 gelişme gösterirken yemek ve kişisel bakım tam %195 arttı.

Online Eğitim, Online Çalışma

Covid 19’dan en çok etkilenen alanların başında eğitim geliyor. Öğrenciler evden eğitime alışmak zorunda kalırken dezavantajlı bölgelerde yaşayanlar ne yazık ki internete ulaşamadığından derslere katılamadı. Beyaz yakalı çalışanlar ise evden çalışma düzenine giderek alışırken Zoom, Teams gibi uygulamalar yükselişe geçti. Büyük olasılıkla bu çalışanların pek çoğu, daha önce evde hiç bu kadar zaman geçirmemişti. Evde spor, yemek ve ekmek pişirme gibi aktivitelerin yanısıra çeşitli online kurslara ve atölyelere katılmak da bu dönemin popüler aktiviteleri arasında yer aldı, alıyor.

Eğitimin Online Hali 7 Yıl Sonra Nerede Olacak?

Peki yaşadığımız dijital dönüşüm, eğitim alanında nasıl gelişmelere yol açacak Dinamikleri ne şekilde değiştirecek? 2017 yılında dünya çapında 200 milyar dolar civarında pazar büyüklüğüne sahip olan online eğitimin 7 yıl içinde 10 kat büyüyeceği ve online eğitim alan kişi sayısı 3 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye, Online Eğitimin Yükselen Pazarlarından

Genç nüfusu sayesinde online eğitim alanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Dijital pazarlama, bilişim, yönetim becerileri, finans, satış teknikleri en çok ilgi gören alanlar arasında. Bunların yanı sıra, yapay zeka, data madenciliği, data güvenliği, insan kaynakları, teknoloji yönetimi, uluslararası ticaret de kullanıcıların kendine yatırım yaptığı alanlar sıralamasında yukarılarda.

Corona salgını nedeniyle staj süreçleri yarıda kalan, okullarına yeterince etkin devam edemeyen öğrenciler gelecekelerinden endişeli. En çok da bu nedenle bu eğitimlere katılmak istiyorlar. Yapay zeka alanında gelişmeler pek çok iş kolunu tehdit ederken beyaz yakalılar da kendilerini farklılaştırma arayışında. Buradan bakıldığında, bu büyüme şaşırtıcı değil.

Rahatlama İhtiyacı

Evlerde çokça vakit geçirdiğimiz ve belirsiz bir geleceğin kaygılarını bolca yaşadığımız bu dönemde kişisel gelişim alanı da büyük önem kazandı. Mindfulness ve yoga pratiklerinin  yanısıra organik zeka, öz şefkat gibi konular da kullanıcıların bu süreçle baş etmek için baş vurduğu yöntemler arasında.

Online Eğitimin Yeni Gözdesi: Eğitim 101

Eğitim 101, yeni nesil bir online eğitim platformu. Özellikle yeni uzmanlık edinmek isteyenler, çeşitli meslek sınavlarına girecekler için çok uygun bir adres. Nitelikli eğitmenler, gerçek hayattan örnekler, stüdyoda yapılmış özenli çekimler, egzersizler, katılım sertifikası avantajı ve geniş içerik spektrumu ile kendine yatırım yapmak isteyenleri bekliyor. Göz atmak için tıklayın.

Bir cevap yazın