Emlak Danışmanlığında Yeni Dönem

emlak danışmanlığı

Emlakçılıkta bir dönüm noktasıyla karşı karşıyayız. Bundan böyle emlak danışmanlığı yapmak için yetki belgesi almak bir zorunluluk haline geldi. 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren bu yönetmelikle gayrimenkul danışmanlığına dair pek çok konu yeniden düzenlendi.

Şimdiye Kadar Alınan İşletme Belge Sayısı: 23 Bin

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında tanınan sürenin dolmasının ardından Türkiye genelinde şimdiye kadar 23 bin işletmenin yetki belgesi aldığı biliniyor. Mal sahibine kendi mülkiyeti altındaki daireleri satmasına izin veren sistem, yetki belgesi olmayan emlakçılara ise satış izni vermiyor.

Emlak Ofislerine De Düzenleme Geliyor

Emlak alım-satımı için kullanılan ofislere metrekare şartı getirildi. Gayrimenkul danışmanlığı yapacak kişiler için ise mezuniyet ve staj zorunluluğu söz konusu. Bu koşulları sağlamadan emlakçılık yapmaya devam edenlerin emlak sitelerine ilan vermesi ve alım-satım yapması yasaklandı.

Farklı Emlak Danışmanları, Aynı İlan Veremeyecek

Regülasyonlar arasında karşımıza çıkan maddelerden biri de sıkça gördüğümüz, aynı ilanın farklı gayrimenkul danışmanları tarafından verilmesi durumuna son verilmesi. Bu durumda, mülk sahibi ile anlaşması olan danışman ilan verme yetkisine sahip olacak. Yetkisi olan danışman, emlak siteleriyle iletişime geçerek diğer ilanların yayında olmasına engel olabilecek.

Şikayet Hattı İş Başında

Yeni dönemde kullanıcıların şikayetlerini iletmesi için bir şikayet hattı kurulacak. Buraya, hem talepler hem de şikayetler iletilebilecek. Bu sistem sayesinde emlak alım satımında kayıtsızlık son bulacak, kullanıcı memnuniyeti artacak, haksız rekabet ortadan kalkacak.

Kontrol Nasıl Sağlanacak?

Emlak sitelerine ilan verebilmek için bakanlığın internet sayfası ya da bilgi sisteminde kayıtlı bir yetki belgenizin olması gerekiyor. Eğer yetki belgesi bulunamıyorsa emlak platformları, bu kişilerin üyeliğini kabul etmiyor.

Bu Uygulamanın Sebepleri Neler?

Son dönemlerde emlak platformlarında sahte ilanlara çokça rastlanıyor. Sahte, karşılıksız kiralık ve satılık gayrimenkuller, alıcıları yanıltarak tuzağa düşürüyor. Öncelikli amaç, ilan verenlerin takibini yaparak bu tip durumların önüne geçilmesi ve dolandırıcıların bu alanların dışında bırakılması.

Bundan böyle, bu tip aslı olmayan ilanlara yaptırım uygulanacak ve emlak platformlarına ilan veren kişiler doğru belge ve bilgileri sağlamakla yükümlü olacak. Bu şartlara uymayanlara, işletme bazında yaptırım uygulanacak.

Gayrimenkul Danışmanları İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınacak?

MYK sınavı yapma yetkisine sahip çeşitli kurumlar mevcut. Buralarda uygulama ve teorinin bir harmanı olan bir değerlendirme gerçekleştikten sonra yeterli puanı alan adaylar Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanıyor.

Her sınavda olduğu gibi MYK sınavının da bazı püf noktaları var. Bunları öğrendiğinizde; sınavı en kısa sürede, en yüksek puanla geçmeniz mümkün. Özellikle kentsel dönüşümün yaşandığı kentlerde, müthiş bir kazanç potansiyeline sahip olan gayrimenkul danışmanlığını mesleki yeterlilik belgenizi alarak gönül rahatlığıyla yapabilmek için sınava hazırlanmaya hemen başlayın.

Peki nasıl?

MYK Belgesi Almanın En Kısa Yolu: Eğitim 101

Yeni nesil eğitim platformu egitim101.com adresi üzerinden MYK sınavına hazırlanabilirsiniz. Alanında çok deneyimli, nitelikli eğitmenlerin stüdyo ortamında kaydedilmiş videolarını kendi hızınızda ve zaman planınızda izleyebilirsiniz. Bu eğitimde, sınavda sıkça sorulan sorularla karşılaşırken dış mekanlarda yapılmış çekimlerle öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz. Sınavın esaslarını ve önemli ipuçlarını evinizin konforunda öğrenebilirsiniz. Eğitimi satın almak için hemen tıklayın.

Bir cevap yazın