Zamanın Değişen Ruhuna Ayak Uydurmanın Yolu:

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI DANIŞMANLIĞI

Kişisel Verilerin Korunması Danışmanlığı

İnternetin pek çok sektörün kalbinde yer alması ve önemli süreçlerin yürüdüğü ana mecra haline gelmesi bazı değişimleri de beraberinde getiriyor. Bilişimin bu denli büyük bir role sahip olması kurumları onu ve dinamiklerini öğrenmeye zorluyor. Hayatlarımızda hala yeni sayılabilecek bu sanal çağın size ne gibi tehlikeler getirdiğini ve omuzlarınıza ne gibi sorumluluklar yüklediğini öğrenmenin tam sırası.

Kişisel Veriler Sizin Değil, Size Emanet

Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen 117 sayılı yasa tasarısında “Bireylerin kimliklerini belirli hale getirmeye elverişli her türlü bilgi” olarak tanımlanan kişisel veriler, şirketler tarafından farklı amaçlarla sıkça toplanıyor. Bu bilgiler işleniyor, paylaşılıyor ve saklanıyor. Peki bu veriler kimlere ait? Bazen vatandaşa, bazen müşteriye, kimi zaman da kurumunuzun çalışanlarına… Tüm bu veri yığını, kurumlara büyük bir sorumluluk yüklüyor çünkü onlar aslında sizin değil, sadece size emanet.

Facebook Veri Skandalı

Hafızalarımızı biraz zorlarsak, kısa bir süre önce Facebook’un kişisel verileri sızdırdığına dair söylentilerin ne denli büyük bir skandala dönüştüğünü hatırlayabiliriz. Bunun sonucunda söz konusu mecra çok sayıda kullanıcısını yitirmiş, kalan kullanıcıların akıllarında ise ciddi soru işaretleri oluşturmuştu. Bu krizi yönetebilmek için pek çok hamle yapmaları gerekti. Üstelik bu hamlelere rağmen kamuoyundaki öfke büyümeye devam etti. Oldukça güçlü bir kurumu hatırı sayılır bir biçimde sarsan bu olay, kişisel verilerin korunması konusunu pek çok kurumun gündemine yeniden oturttu. Ülkemizde de Kişisel Verilerin Korunması Danışmanlığı alanında hizmet almak temel bir zorunluluk haline geldi. Küçükten büyüğe eğer sunduğunuz sistemin herhangi bir alanı internetle ilişkiliyse ya da bireylerden kişisel verilerini talep ediyorsanız kısıtlarınızı ve ilgili yasa tasarısının inceliklerini bilmeli ve gerekli önlemleri en kısa sürede almalısınız. Unutmayın, zamanın ruhu çok hızlı değişiyor ve “veri” kavramı her an daha da yaşamsal bir noktaya oturuyor. İlgili yasalar, hizmet sunduğunuz kullanıcılara gönderdiğiniz elektronik postaları ve kısa mesajları da son derece belirgin sınırlarla kısıtlıyor.

Kişisel Veriler Nasıl Korunur?

Peki söz ettiğimiz verileri korumak, onları “hesap verilebilir” kılmak için ne yapılmalı? İşte gerçekleştirilmesi gereken aşamalar: Öncelikle bir kişisel veri sorumlusu belirlemelisiniz. Ardından bir veri politikası ve envanteri oluşturmalısınız. Sıra geldi kişisel verilerle ilgili riskleri yönetmeye. Kişisel Veri Danışmanlığı sizi bu risklerin neler olduğu ve nasıl yönetilebilecekleri konusunda bilgilendirecektir. Buna ek olarak, veri toplama, işleme, saklama ve güvenliğini yöntemlerini belirlemek sürecin en önemli adımlarını oluşturuyor. Peki kullanmadığınız veriler? Örneğin artık müşteriniz olmayan kullanıcılar, çalışanınız olmayan bireyler ya da bilgilerini elinizde tutma süresini doldurduğunuz vatandaşlar… İşte bu durumda veri imha yöntemlerini belirlemek kurumunuzun güvenilirliği adına temel konulardan biri. Bir diğer önemli konu ise veri güvenliğiyle ilgili şikayetlerin ele alınma yöntemleri… Bunları planlamak ve bir eylem haritasına dönüştürmek şirketlerin yaşayabileceği olası krizlerin önüne geçmeyi sağlar.

Szutest Ve Kişisel Verilerin Korunması Danışmanlığı

Szutest olarak gerek kişisel verilerin korunması eğitimlerimiz gerek danışmanlık hizmetimiz ile bu konudaki yetkinliğimizi ispatlamış durumdayız. “Veri” konusunu ve konuyla ilgili düzenlemeleri yakından takip ediyor, bu alanın nabzını tutarak kurumlara rehberlik ediyoruz.

Burada altını çizmek istediğimiz nokta, Kişisel Verilerin Korunması konusunda bilgilenmek aslında kurumların kendi kendini ve prestijlerini korumasıdır. Şirket itibarınızın, olası dava süreçlerinin ya da şikayetlerin önüne en başından geçmek için tıklayın. 

Bir cevap yazın