Mesleki Yeterlilik Eğitimlerinde Offline’dan Online’a Dönüşüm

MESLEKİ_YETERLİLİK

Mesleki Yeterlilik Eğitimlerinde Offline’dan Online’a Dönüşüm

İnşaat, emlak, ulaştırma ve iş yönetimi sektörleri ile motorlu taşıtlar, tekstil ve makine alanlarında çalışanların mesleki yeterliliklerini belgelemeleri temel bir zorunluluk. 4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan 6645 sayılı kanun ile Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen mesleklerde oldu.

Kanunda bu durum;  “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışıp Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.” şeklinde ifade ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte belge zorunluluğu başlatıldı ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirildi. MYK Belgenizi aldığınızda, yurt genelinde kendi alanınızda kolayca çalışabilirsiniz. Sınav sonrasında size, ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dahilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenleniyor.

Alanımda Uzman Olmama Rağmen Kursa Gitmeli miyim?

Uzmanlığınızı, sahada gerçekleştirebiliyor olmanız MYK sınavını kolayca geçebileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü pek çok sınav gibi onun da kendine has ipuçları ve soru yanıtlama teknikleri var. Daha önce sorulmuş sorulara aşina olmanız sınavda size tartışmasız avantaj sağlıyor. Aynı zamanda sahada uyguladığınız uzmanlığın teknik detaylarının tamamına hakim olmayabilirsiniz çünkü bazı işleri uygulayarak, usta-çırak ilişkisiyle, alaylı olarak öğreniyoruz. Bu noktada öğrendiklerimizi yapı bozumuna uğratıp onları sistematik bir şekilde birleştirmek için yardım almak gerekiyor.

Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı iş müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde ilgili mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışan personelin tespit edilmesi halinde işveren veya işveren vekiline belgesiz çalışan kişi başına 548 TL idari para cezası uygulanması hükme bağlandı. Yani MYK Belgesiz birini çalıştırmak, iş yeri sahipleri açısından risk taşırken belgesi olmayan uzmanları tercih etme konusunda isteksiz olmalarına yol açıyor.

Kursu internet üzerinden mi alsam? Yüz yüze mi?

Mesleki Yeterlilik seviyenizi ölçen, pratik ve teorik bölümlerden oluşan MYK sınavına hazırlık, pandemi öncesinde genellikle yüz yüze kurslar aracılığıyla yapılıyordu. Ancak pek çok konuda olduğu gibi burada da eğitimde dijital dönüşüm söz konusu. Şu sıra yasaklar yavaş yavaş gevşetilmeye başlanmış olsa da online öğrenme artık çoğumuzun geliştirdiği bir beceri haline geldi. İkisini karşılaştırmak gerekirse online eğitimler, bireysel çalışmayı sevenlere çok uygun görünüyor. Neden mi? Evinizin konforunda, kendi zaman planınıza uygun olarak alıp pek çok eğitimi tekrar izleyebildiğiniz için. Ayrıca yolda zaman kaybetmemek, trafiğe takılmamak, geç kalmak gibi stresler yaşamamak da online MYK eğitimlerinin tercih nedenleri arasında. Diğer yandan, öz disiplin yönünden çok güçlü olmayan kişiler, yüz yüze eğitime dönmek için an kolluyor. Bunun nedeni de, bu tip eğitimlerde topluluğa ayak uydurmak zorunda kalmak, karşınızdaki eğitmenin sizi kolayca denetlemesi gibi durumların onların dinamiklerine daha uygun olması.

Pandemi eğitimlerin online hale gelme sürecini hızlandırmış olsa da tek sebebi değil. Eğitimde dijital dönüşüm uzun zamandır emin adımlarla ilerliyor. Bu dönüşüm MYK sınavlarına hazırlık eğitimlerinde de kendini gösteriyor.

egitim101.com ile kendi zamanınızda ve evinizin konforunda öğrenin

Şurası bir gerçek ki, eğitimde dijital dönüşüm artarak devam edecek ve kısa süre sonra online eğitimlere henüz ayak uyduramayanlarımız da sürece uyum sağlayacak. Siz de mesleki yeterlilik alanında sınavlara, online bir eğitim platformu olan egitim101.com ile kolayca yapabilirsiniz. Alanında deneyimli eğitmenlerin hazırladığı özenli içerikler, stüdyo ortamında videolara dönüştürüldü ve dış mekanda uygulamalı olarak gösterilerek pekiştirildi. Zaman planınıza uygun şekilde, eğitim videolarını ister tek parça ister parça parça izleyebilir, örnek soru ve çözümler yoluyla sınavın teorik kısmına hazırlanırken dış çekimlerle anlatılan uygulamalar sayesinde pratik soruların püf noktalarını da öğrenirsiniz. İşinizi şansa bırakmamak ve MYK Belgenizi en kısa sürede almak adına mesleki eğitimlerimizi ve eğitimde dijital dönüşüm konusunu yakından incelemek için tıklayın.

Bir cevap yazın